Обичам си го този блог.Не може да си представите колко много ми е донесъл и като хора и запознанства и като рецепти, за които едва ли някога щях да науча.
Като днешната баница с интересното име кавръм.
Рецептата за нея ми я сподели Радост Сталева, за което съм ѝ страшно благодарна, защото не сподели с мен само списък с продукти, сподели с мен рецепта, която е правела нейната баба от село Лесово.А споделени стари рецепти са като споделени спомени, като споделена семейна история, част от която ставаме и останалите опитали тези ястия.
Какво е необходимо:
кори за баница, дебело точени
/ ако нямате такива, сложете две или три тънки за добра основа/
чаена чаша ориз
сирене
масло
250 - 300 ml прясно мляко
/ зависи от тавата, зависи от течностите в баницата, затова почнете с 250ml и ако прецените че е малко,добавете още/
сол
- Сваряваме ориза с малко сол и го смесваме със супена лъжица масло.Оставяме го да се охлажда.
- Взимаме кора за баница.Аз използвах по две за да стане по добра основа.Слагаме от ориза по цялата повърхност.Не дебел слой, но да има навсякъде.
- Поръсваме с натрошено сирене.Знаете аз не посочвам количества сирене, защото всеки слага според това колко обича и колко му е солено.
- Тук там по кората нареждаме и малки парченца масло
- Завиваме и нареждаме в намаслена тавичка.
- Печем на 200 градуса докато се получи хубав златист загар.Нека се препече добре, дори да ви се струва, че я изтървате.Първата баница, която направих беше само златиста и не пое всичкото прясно мляко, а долната част стана кашеста
- Вадим баницата и я оставяме да изстине.
- Стопляме прясното мляко, в което сме поръсили щипка сол и супена лъжица масло.Може и повечко да сложите, ако ви се иска, ще стане още по-добре.
- Заливате охладената баница с топлото мляко и оставяте да попие изцяло.
Важни моменти:
➤ оризът трябва да е сварен добре, да е поел цялата си течност, не трябва да е течен
➤ нека баницата хубаво се препече, да си стане хубаво златисто-кафява, това ви гарантира един много приятен вкус на печена юфка (е то какво е юфката ако не препечени кори, но аз да си ви го кажа) и в същото време ще поеме добре млякото
➤ в никакъв случай не използвайте фини кори, задължително дебели.Използвах кори "Сърбиянка", при това по две.В друг случай щях да взема или Одрински или от тези печени на сач.
➤ въпреки, че я поливаме тази баница, трябва единствената течност да идва от масленото мляко, затова ориза трябва да е добре сварен, както и сиренето да няма излишна саламура
➤ наливайте прясното мляко с черпак върху корите.Започнете с една част вижте как се поема и тогава добавете повече.По добре в началото да е малко, отколкото да ви се накваси баницата.Не я заливайте цялата
Чудесна баница и чудесна рецепта, Светле! И мен не престава да ме изненадва колко много традиции и ястия имаме! Целувки!
ОтговорИзтриванеИ хубавото е, че има кой да ги споделя :)
ИзтриванеМного интересна баница, Светле. Не бях чувала такова име досега.
ОтговорИзтриванеПоздравления!
И аз не бях, но е хубаво когато се опитват рецепти от други краища на страната.Все едно сме на гости в друга къща.
ИзтриванеЛюбимата баница на моята баба... Беше от с. Лалково до турска граница
ОтговорИзтриванеСърдечно благодаря, че споделихте.Тази рецепта ми беше напълно непозната и чрез нея опознах още един край на нашата Родина.
Изтриване