Това е рецепта, която всеки знае, но ми се искаше да си я имам в блога.Все пак той показва това, което аз приготвям в ежедневието си, обичам да хапвам, а специално това ястие ми е в топ 3 на любимите ми.Тази рецепта е така както го приготвят в нашата закусвалня, тази за която ви разказах и разбира се това за мен е класическият вариант, въпреки че като много рецепти и тази съм я виждала в различни варианти.Но за мен славянският гювеч е месо, ориз, червени чушки и домати като задължително трябва да има баланс между тях.
Нарязвам месото на малки парчета.Задушавам в малко олио, буквално да побелеят
Прибавям нарязан на ситно лук, червена чушка ( най добре е печена, но ако е прясна се задушава повече и задължително са червени), нарязани един-два домата от консерва или пресни
Добавям ориза да се разбърка с чушките и доматите.Посолявам.
В тавичка прехвърлям месото с ориза и заливам с гореща вода.Водата ми е едно към три, обичам го добре сварен и леко течен
Поръсвам с олио, защото славянския гювеч трябва да е мазен.
Пека до готовност.Накрая се поръсва с пресен магданоз, но аз слагам само като за цвят, някак не ми е чак толкова вкусен с много магданоз.
В малко олио задушавам нарязан на ситно лук, червена чушка ( най добре е печена, но ако е прясна се задушава повече и задължително са червени), нарязани един-два домата от консерва или пресни
Добавям ориза да се разбърка с чушките и доматите.Посолявам само ако месото не е варено със сол.
В тавичка прехвърлям ориза и заливам с бульона от свареното месо в съотношение едно към три, обичам го добре сварен и леко течен
Слагам и свареното месо.Дори сварено, при готвенето то не се разпада, защото ястието не се бърка.Дори става още по-вкусно.
Поръсвам с олио, защото славянския гювеч трябва да е мазен.
Пека до готовност на ориза.Накрая се поръсва с пресен магданоз, но аз слагам само като за цвят, някак не ми е чак толкова вкусен с много магданоз.
Месото може да е плешка или врат, като при врат не слагам много допълнително олио.Като цяло е добре месото да е шарено за да си пусне мазнина в ястието.
Ако си имате подходящ съд за това, може да започнете ястието само в него като първо започнете на котлона, после да прехвърлите във фурната.
Ако докато се готви течността се изпари преди да е готов ориза, долейте задължително вряла вода или бульон
Обичам оризът да е леко течен когато е готов, тогава вадя тавата и покривам или с хартия или с друга по голяма тава.Така оризът се запазва сочен, не изпръхва.
Много често при печене чушките и доматите остават отгоре, затова обичам да го разбърквам един или два пъти по време на печене.На снимката на тавата виждате ястието в неразбъркан вариант.
Няма коментари:
Публикуване на коментар