Страници

вторник, 28 февруари 2023 г.

Тарт с лаваш и плънка от спанак, гъби и сирена

 


     Няма много да ви се обяснявам за тази рецепта, освен че преди време видях някъде, за съжаление не помня къде за да благодаря, тази идея да се използва лаваш като основа за тарт, което е фантастично, защото аз много уважавам лаваша.Освен това спестява време за приготвяне на тесто, за полезностите за яденето му да не говорим.А плънките могат да са милион и една, само трябва да отворите хладилника.


Какво е необходимо:

/чашата е с вместимост 200ml/


един лаваш, който ще бъде нашата основа

чаена чаша нарязан спанак

чаена чаша нарязани печурки

три яйца

две супени лъжици прясно мляко

половин чаша натрошено сирене

пушено сирене - няколко резена

кашкавал настърган колкото ви се иска

домат за свежест и украса

сол и мащерка

  • В тавичка върху хартия за печене слагаме един лаваш, така че да се получат бордове.С една дума тавичката да е по-малка от лаваша
  • Смесваме спанака, гъбите, сиренето, яйцата, млякото, посоляваме (не много особено ако сиренето е солено) и поръсваме с мащерка.
  • Разстиламе плънката върху лаваша, отгоре слагаме настърган кашкавал, резените пушено сирене и домат.
  • Печем на 200 градуса 10-15 минути докато се зачерви и за всеки случай проверяваме с нож дали е стегнала плънката.
  • Хапва се топло.








петък, 24 февруари 2023 г.

Печени домати на филия

     
      Както би казал един приятел, това е истинска разкошотия.Лесно, семпло, много вкусно.
   Красотата на такива рецепти е, че може да изпровизирате както според вкуса ви, така и според наличните продукти.От доста време се въртят пред очите ми подобни рецепти и ето че по никое време през зимата си направих една лятна вечеря.
  Освен това през лятото може да използвате слънчеви домати, през зимата чери доматчета и така целогодишно може да си приготвяте тази семпла вкусотия.





Какво ви трябва:


хляб: добре е да е багета или чабата, хляб с шупли за да може сосчето да проникне в хляба

домати: през зимата са чери роми или обикновени черита, през лятото всякакви, но по ефектно е с малките доматчета

Сирене: тук възможностите са много.Може да смесите няколко вида, но да получите кремообразна смес.Може извара, котидж...Моето е само крема сирене тип Филаделфия.

Зехтин, риган, сол

В съд слагам доматчетата, разрязани на половинки, скилидки чесън нарязани на тънко, ако зехтина е за готвене, поръсвам, но моят е екстра върджин, затова накрая го слагам.Поръсвам с риган.Посолявам.
Когато се запекат, леко притискам доматчетата
Поръсвам обилно със зехтин и внимателно разбърквам.
На тостер или сух тиган стоплям филиите хляб.С лъжица поръсвам от соса върху хляба, който се е образувал от печените доматчета.Само леко размазвам.
Намазвам с крема сирене и слагам печените домати, като накрая отново поръсвам и още от соса.Ако имам пресен босилек накъсвам листенца.

Допълнение: може да запечете на еър фрайър; ако се притеснявате, че доматките ще загорят, сложете хартия за печене, особено ако първоначално печете без зехтин, но ако го сложите в началото няма да ви трябва хартия.






Ако сте "се разхождали" из блога знаете, че аз печените домати отдавна ги обичам.Печена риба с печен доматен сос е нещо върховно свежо и вкусно:

ПЕЧЕН ДОМАТЕН СОС


Може да опитате и тази ПЕЧЕНА ДОМАТЕНА СУПА


А също така и РАЗЯДКА С ПЕЧЕНИ ДОМАТИ





Свински език с гъби и вино

 

Ако обичате да разнообразявате менюто си, едно предложение от мен, в което използвам свински езици.


   Питах преди време кой е по-добър телешкият или свинския език и никой не ми отговори в полза на единия.Телешкият език изисква повече варене и белене докато е още горещ, докато свинските са ми по-крехки и се топят в уста.За вкуса не мога да кажа, кой ми е по-вкусен, но определено свинския ми е по-крекъх и по-лесен за готвене.


Какво е необходимо:

свински език - 2 броя
200 грама печурки
100ml бяло вино
супена лъжица брашно
супена лъжица масло
сол
 зърна черен пипер и бахар
един дафинов лист


  • Първо сваряваме езиците заедно с десетина зърна черен пипер, две-три зърна бахар (не прекалявайте с тях) и един дафинов лист, малко сол.Варенето при мен е в тенджера под налягане на ниска степен и слаб котлон за половин час.
  • В супена лъжица масло запържваме брашното, прибавяме виното и разбъркваме на каша като прибавяме и малко от бульона.Прибавяме нарязаните гъби и бульон според порциите./Ако се притеснявате, че брашното ще ви стане на бучки, пропуснете го и сгъстете ястието накрая.А сега само задушете в масло и вино  гъбите, добавяте бульона, езика и тогава сгъстявате, а ако искате, може да сложите по-малко бульон и да не се налага сгъстяване./
  • Може да остраните от бульона зърната пипер и бахар, но аз ги оставя, махам само дафиновия лист.
  • Оставяме няколко минути.Прибавяме нарязани на филийки езиците.
  • Посоляваме, ако е необходимо.Една минута, но без да завира и спираме ястието.Оставяме го обаче десетина минути всичко да се обедини като вкусове и чак тогава сервираме.
  • Ако ви е течно, може да сгъстите или с брашно или с нишесте.
  • Сервира се топло.



петък, 3 февруари 2023 г.

Боб със сушени манатарки

 

    Това се очертава да е последния хит в родната кулинария или казано иначе завръщането на една родна класика.Почти няма ден, в който някой някъде да не приготвя боб с манатарки.



Какво използвах:

голяма консерва бял боб

глава лук

морков (два, ако са ви малки)

чаена лъжица червен пипер

лъжица доматено пюре

една шепа сушени манатарки

(няма по-професионелан начин да ви опиша количеството, което използвах)

олио

сол

джоджен около чаена лъжчка или две щипки сух (няколко листенца, ако е пресен)


  • В рецептата на този боб няма нищо особено, поне в моята версия.Като подчертавам, че това е една бърза версия, в която боба е или от консерва или предварително сварен.
  • Ако използвате боб от консерва, измийте го много добре.Ако използвате сух боб, знаете процедурите, накисвате, измивате, сменяте води или препенвате.Сварявате.
  • Манатарките накъсвам на парченца и накисвам в малко хладка вода.Ако имате по-големи парчета, опитайте да ги настържене на брашно.С него и ще ароматизирате и ще сгъстите боба.
  • Задушавам лук, прибавям нарязани моркови, лъжица доматено пюре (или домат от консерва, но не прекалявайте, трябва ни само за лека киселина) червения пипер.
  • След като сложа червения пипер веднага изсипвам сварения боб и разбърквам.
  • Прибавям манатарките (използвайте и водата, в която се накисваха) поръсвам със сух или пресен джоджен, посолявам и оставям да къкри известно време на най-слаб котлон.
  • Докато в един обикновен боб, обичам да усещам присъствието на джоджена или както го наричаме при нас гюзума, то тук не требва той да преобладава, идеята е да се усеща присъствието на гъбите.
  • Като всяко ястие с такъв вид боб, по-добре е даже е задължително да постои няколко часа.Става още по-вкусен.