Страници

неделя, 25 февруари 2024 г.

Печено и карамелизирано месо с лук върху картофено пюре

 

    Това е от ястията, което е добре почти да загорите.Момента в който в тенджерата или тавата месото е залепнало за дъното и по него се е образувала коричка, а лукът е станал като масло.Сосът е попил в тях, останала е само мазнината.Честно казано този лук, ако си го намажете на дебела филия селски хляб или пък на половин франзела, която сте стоплили на тигана, после си накъсате месо, малко салата, резен домат и ще искате да си загаряте всеки път ястието с месо.Този път обаче, реших да сервирам върху картофено пюре.Загребвате си пюре с парченце месо и лук.Сладко топящо се в уста съвършенство.В края на рецептата ще ви дам и една идея как да го подобрите картофеното пюре и как аз приготвям различни видове.

    Това ястие може да си приготвите и на котлон и на фурна.Аз предпочитам да е на фурна, защото лука се запазва и не става на каша, само се карамелизира, заедно с месото.Попиват всички аромати и остава лекият сладък карамелен вкус.


    Освен абсолютно прелестния вкус, това ястие става бързо, защото нарязваме месото на късове.Не прекалено малки, че да станат като подметка, но не и цяло парче, което да печете дълго.Дълго печеното месо е друга рецепта.






Какво използвах:

свинско месо, най-добре от врат, като не е необходимо да е мазно - 500 грама

стар лук, по-големи глави - 500 грама

чушки (може и зелена, може и червена)

червен пипер - една супена лъжица

червено вино - 100ml

олио

сол и черен пипер

супена лъжица (равна) сух риган

супена лъжица чесън на прах (ако нямате истински, пресовайте една скилидка)

аз имах няколко чери доматчета и ги използвах нарязани на половинки, вие може да сложите супена лъжица доматено пюре, доматена салца, един домат от консерва



Нарязваме месото на парчета (не малки, средно големи, ако трябва да сме съвсем прецизни около 6-7см)

Нарязваме лука на полумесеци и с ръка ги разделяме.

Нарязваме чушката.

Използвам тенджера за печене с капак.Ако нямате такава и тавичка върши работа, но ще ви трябва фолио и хартия за печене.

В тенджерата слагам лука, месото и чушките заедно, порасвам със супена лъжица олио и ги задушавам на котлона.Това ще запечата месото и в същото време го готви и така още забързваме нещата.

Поръсваме с червен пипер, риган, пресована скилидка чесън или чесъна на прах (моят е от изсушен и смлян чесън, нищо изкуствено), посоляваме и поръсваме с мелничката черен пипер.

Наливам виното, оставям да кипне.

Пускам и нарязани на половинки чери доматчета.

Заливам с малко вода, буквално само да се покрие дъното заедно с виното.Разбърквам и поръсвам с още малко олио, супена лъжица или две, преценете според месото.

Слагам капака и пъхам в загрята на 200 градуса фурна.

Ако нямате капак, намокрете хартия за печене постанете върху продуктите и покрийте с фолио.

След 30-40 минути проверете месото.Ако е почти готово продължавате печенето, ако е сурово налейте вряла вода, но съвсем малко две три супени лъжици.

После оставяте всичко докато всичката течност се изпари и буквално остане на мазнина.

Има един малък момент, в който месото и лука са залепнали на дъното и ако оставите още ще изгори, но в този точно момент месото и лука са се карамелизирали и е време да ги махнете от фурната.

Оставяте ги в тенджерата покрити още десетина минути или докато си приготвите картофеното пюре.

Не правя тежко пюре с пясно мляко и масло.Буквално само намачквам картофите и поръсвам със зехтин.По желание поръсете с прясно смлян черен пипер.

Слагате пюре в чинията, правите кладенче и слагате от месото с лука като може малко да го раздърпате.

Или си слагате на една топла франзела, притискате лука да попие и той и мазнината в хляба, малко месо, салатки, домат.

Малко идеи за картофеното пюре:

Най-вкусното пюре, което правя е по идея на Рий Дръмънд, където вместо масло слагам крема сирене.

Страхотно пюре се получава ако до съда за печене когато печете нещо сложите глава чесън намазана със зехтин и добре завита във фолио.После изтисквате чесъна в пюрето, малко зехтин и получавате чуден вкус.




петък, 23 февруари 2024 г.

Шкембе с домати и други работи

 




   Колкото и да обичам традиционни ястия, а тях ги обичам защото понякога ги правя и със затворени очи и зная, че всички ще ги харесат, толкова обичам и да се предизвикам.Когато си приготвям нещо за мене си, често излизам от отъпканите кулинарни пътеки и си измислям разни ястия, комбинации между традиционен продукт и чужда кухня, или смесвам различни продукти, различни кухни...Направо си е фюжън.
   Тази рецепта не съм я измислила аз, в основата си тя си е италианска рецепта, но аз реших да съкратя някои процедури, като изобщо нямах намерение да я описвам.Получи се обаче страхотно и затова най вече за да мога да я повторя си я записвам.Искам и тези от вас, които си ядат такива продукти, да опитате нещо различно, да не готвите шкембето само на чорба.


Какво използвах:

сварено шкембе - около 300 грама
назязан домат или нарязани домати от консерва
морков
парче целина с големина колкото моркова
четири скилидки чесън
100ml бяло вино

олио/зехтин/масло

Шкембето съм го варила за сръбска чорба, което означава че има няколко зърна черен пипер, бахар и един дафинов лист.В това ястие използвам само сварено шкембе (част от всичкото което варих), без бульона.
Нарязвам чесъна на ситно, моркова и целината на кубчета.
В супена лъжица олио и супена лъжица масло задуших чесъна, моркова и целината.
Когато омекнаха, добавих нарязани домати.Моите са от консерва.Ако беше пресен домат, това би бил само и единствено български летен домат, в никакъв случай от зимните пастмасови така наречени домати.
Налях и малко от водата в консервата.
Залях с бялото вино и когато кипна добавих вода около 150ml 
Леко посолих, само заради соса, защото шкембето си е солено.
Оставих на слаб котлон да си къкри десетина минути.
Моята идея е това да е по-скоро като мезе (нищо че си го ядох за вечеря), имам предвид че няма сос за топене, той си попи в шкембето и се получи страхотно.
В рецептата на италианското/римско шкембе слагат прясна мента и настъргват пармезан отгоре.Ако искате още по-богат вкус, направете го.
Отгоре поръсих със зехтин.Имам си един домашен зехтин, толкова богат и плътен на вкус и реших, че малко от него няма да е излишен.И не беше.






петък, 16 февруари 2024 г.

Свинско по ловджийски

 


    Тази вкусотия е по рецепта на Жана и нейният блог Миш-Маш:

https://www.mish-mash.recipes/2018/09/pork-stew.html




    Това е втора рецепта по ловджийски в блога и както и при дробчетата така и тук не ми е ясно какво общо имат ловджиите с това ястие, но да предположим, че имат и да продължим с рецептата.


Какво използвах аз:


свинско месо - 500 грама

лук - 300 грама

гъби - 150 грама

скилидки чесън

морков (по голям или два)

червена и зелена чушки

кисели краставички - две-три са достатъчни за мен за да балансират сладкият вкус на останалите зеленчуци

няколко чери доматчета, но само защото имах такива

червено вино - 125 ml

чубрица

червен пипер

сол


олио



Бих казала, е когато има месо и различни зеленчуци, може да не се съобразявате кой знае колко с количествата, защото и аз съм ги мерила приблизително.Няма как да прекалите с някой от тях, особено ако си имате любим зеленчук, както аз обичам самата комбинация между месо и лук и винаги си слагам повече лук.Другите са с поддържаща роля за мен.

Нарязвате и месото и зеленчуците на парчета. Формата и големина е както ви харесва, но гледайте да са горе долу еднакви.Не искате месото да е сурово, а зеленчуците да омекнат прекалено.По скоро трябва да е обратното, месото добре сготено, а зеленчуците леко хупкави.

За да имате добре овкусено месо, след като го нарежете го поръсете с чубрица, червен пипер и олио, разбъркайте добре и оставете да попива аромати.

Аз използвам тавичка с капак, в която предварително задушавам месото в супена лъжица олио.

Добавям зеленчуците и отново червен пипер и чубрица.Ако сте сложили повече на месото, сега само леко поръсете и обратно.Искаме ароматно ястие, но не и подправките да ви горчат.

Наливате червеното вино.Когато кипне, добавих малко вода (около 100ml), но ако не искате сос, не добавяйте нищо.

Ако месото ви е сухо, поръсете с още малко олио отгоре.

Тавичката с капак сложих в загрята на 200 градуса фурна и пекох около 40 минути.Времето зависи колко едро сте нарязали месото.

Ако сте добавяли вода, но решите, че е прекалено течно, махнете капака или фолиото, ако с такова сте завили ястието и оставете да се запече и да се изпари водата.




сряда, 14 февруари 2024 г.

Агнешка яхния с лапад/спанак

 

    За мен комбинацията от агнешко месо и зелении си остава едно от най-вкусните пролетни ястия.Дали ще е лапад, дали ще е спанак, дали ще е с пресни лук и чесън...винаги се получава невероятно вкусно.



Какво използвам:


глава стар лук

връзка пресен лук

лапад/спанак

олио

сол

червен пипер

супена лъжица доматено пюре или нарязан домат от консерва

агнешко месо за три порции


негово величество джоджена или както го наричаме при нас гюзума, подправката която сякаш е измислена заради агнешкото





Сварявам агнешкото месо с малко сол.
Нарязвам на ситно стар лук и бялата част от пресния
Задушавам ги до омекване в малко вода и олио.Водата е колкото да ги покрие.
Когато омекнат, при което обикновено са поели течността дабявам червен пипер, домат и нарязани зелении заедно със зелената част на пресния лук.Лапад или спанак сложете колкото обичате.
Подправям с джоджен
Добавям месото и заливам с бульона от свареното месо.
Оставям да се готви докато зелениите се сготвят.
Ако е много течно, сгъстявам с малко нишесте.
Спирам котлона и оставям яхнията да си почине преди да сервирам.




понеделник, 12 февруари 2024 г.

Постни зелеви сарми

 

   Толкова вкусни се получиха тези сарми, че ми идва да ги повторя веднага.И ако на някой му е свършило киселото зеле, направо да слага ново за да ги опита.





Какво използвах:


зелеви листа

ориз една чаена чаша от 200ml

десетина големи гъби

стрък праз

голяма глава стар лук

една голяма суха червена чушка

червен пипер

чубрица

прясно смлян черен пипер

олио 



Докато описвам рецептата си мисля, че всъщност нищо не е в повече тук, с нищо не може да прекалите освен да имате повече плънка и недостатъчно зелеви листа.Но тази плънка сама за себе си е толкова вкусна, че просто добавяте още вода и си я досварявате.

Колко сарми излизат от тази плънка също не мога да ви кажа, зависи колко големи ги искате, аз обикновено разрязвам на две големите листа, но в никакъв случай не ги правя малки.Обичам ги средно големи.Ако трябва все пак да бъда прецизна, слагам по две супени лъжици от плънката в една сарма.

Задушавам нарязани лук и праз.Не подценявайте нито лука нито праза, двете в комбинация са идеални за киселите листа със своя сладък вкус.

Прибавям ориза, чаена лъжичка червен пипер

Подправям с чаена лъжичка чубрица и повече смлян черен пипер.Бъдете умерени с чубрицата, но сложете повече прясно смлян черен пипер.

Накрая нарязвам или накъсвам на парченца една цяла сушена чeрвена чушка.Тази чушка има главна роля във вкуса на плънката.

Най накрая добавям нарязани на ситно гъби.

Разбърквам и добавям вода.Ако обикновено слагам вода три към едно, сега слагам само две чаши вода.Плънката не трябва да е изцяло готова.

Когато оризът поеме водата леко посолявам.Наистина съвсем малко, защото използваме кисело зеле все пак.

Завивам сармите, подреждам ги в тавичка с капак и заливам с чаша топла вода.За тази плънка с гъби някак си предпочитам да не става прекалено кисело и затова не използвам зелева чорба а само вода, но ако искате може да разделите по равно вода и зелева чорба.

Отгоре поръсвам обилно с олио.

Слагам капак и пека на 200 градуса до готовност.Капака е важен, защото се задушават идеално.Едва накрая го махам и оставям да се запекат до златисто.

Ако прецените, че не са готови, а течността е попила, добавете още вода, но да е гореща.










понеделник, 5 февруари 2024 г.

Пуешка супа

 

    Това е втората супа с пуешко месо в блога.Първата е наистина много богата супа, в нея има какво ли не и е великолепна.Защото пуешкото месо си иска добра компания.

БОГАТА СУПА С ПУЕШКО МЕСО

    Тази е малко по-лека откъм продукти и то продукти, които е много вероятно да си ги имате винаги под ръка.Това всъщност са моите продукти за супа.Само сменям месото.



Какво е необходимо:


месо от пуешко бутче

глава лук

картоф

морков

домат от консерва (или пресен малък домат)

целина (от глава)

олио/масло

магданоз и копър

сол

заквасена сметана

иксело мляко



Нарязвам месото на парчета.Идеята е да варя всичко заедно и месото и зеленчуците и ако не искаме зеленчуците да се преварят а месото да е сурово, трябва да направим така че всичко да се свари равномерно.Варя с малко сол.

Слагам месото, картоф (голям), морков, парче целина колкото моркова и цяла глава лук.

Посолявам и сварявам.Аз обикновено варя в тенджера под налягане, отнема ми около 15 минути.

Изваждам зеленчуците, месото.

Нарязвам лука на ситно, морковите на кубчета.

В супена лъжица олио и супена лъжица масло слагам лука и морковаДобавям нарязан на ситно и домата.Разбърквам един два пъти.

Заливам с бульона.При мен обикновено супите са три-четири порции, толкова вода слагам когато варя месото.

Добавям нарязани картофа и целината.

Добавям и месото накъсано на парченца.

Слагам нарязани на ситно магданоз и копър.Аз ги обичам да се сготвят, а не за украса накрая при сервиране.Ако бульона не е достатъчно солен, тук посолете.

Оставям да се вари десетина минути на най-слаб котлон.

Смесвам две супени лъжици заквасена сметана и толкова кисело мляко.Сметаната е за гъстота, киселото мляко за киселина.






Ориз с гъби и праз

    

    Явно имам някакво отклонение, защото когато видя в магазина намалени гъби никога не мога да се спра и купувам.Без никаква идея какво ще ги правя, но ги взимам.И ако си мислите, че са само няколко гъбки,нищо подобно.Поне две тарелки.А споменах ли, че не обичам чак пък толкова гъби? 
   Логичният ви въпрос след това въведение в рецептата би бил, защо тогава купуваш гъби и какво ги правиш? Той вашият въпрос може и да е логичен, но аз такъв отговор нямам.Най-близко до логиката е, че ги използвам между другото в някое ястие (кебапи или яхнии) и на супи.Добре поне, че правя няколко страхотни гъбени супи.Потърсете ги в блога и ще се убедите.Но внимавайте, наистина са добри и може да доведат до безобразно купуване на намалени гъби в магазина.
    И още нещо, никога не подминавайте намалените гъби.Те може да са с една идея по-тъмни, но ще са с две идеи по-ароматни.И това не ви го казвам аз, това съм го научила от великия Жак Пепен.Той даже съветва, когато ви трябват гъби първо да се  отбиете в края на щанда където слагат намалените продукти.



   И след тоза увод стигам до това, че аз всъщност щях да си готвя ориз с праз, но едно извънредно количество гъби доведе до необходимостта да сложа от тях в това ястие.


Какво използвах:


праз

гъби

ориз една чаена чаша ( вместимост 200ml )

джоджен/гюзум

черен пипер прясно смлян

сол

олио

масло



Празът ми е един стрък нарязан на ситно, но и два щяха да са добре.На това количество ориз, повече праз не е излишен.

Гъбите са ми десетина броя нарязани на едро.

Започвам с това, че когато приготвям ориз използвам широк съд.Дали тиган, дали тавичка с капак, обикновено избирам според количеството, но винаги плосък съд.

Нарязаният праз слагам в съда за готвене и заливам с вода, покривам го изцяло.Не го запържвам, но ако искате запържете го, това си е важе решение.

Когато праза поеме водата тогава поръсвам с олио, не повече от супена лъжица.

Разбърквам и добавям ориза.Бъркам докато стане прозрачен.

Прибавям гъбите, поръсвам с поне една равна супена лъжица стрит сух джоджен, по нашему гюзум, посолявам и заливам с вода.При мен водата е три към едно.Ако по време на готвенето имате нужда от още вода, не забравяйте да доливате гореща.

Аз обичам добре сварен ориз, но колко да готвите това ястие оставям на вас.

Когато оризат е готов прибавям няколко бучки масло, прясно смлян черен пипер и разбърквам.