Страници

събота, 4 май 2024 г.

Славянски гювеч, една вкусна любовна афера

 


Ние със славянският гювеч имаме дълга и неразрушима любовна история.Тя започва много отдавна, преди доста години когато го опитах за пръв път в една закусвалня.Топеше се в уста.После много често се случваше баща ми да се обади и да каже, излез на улицата да ти подам нещо.Отивам, а той ми подава през прозореца на колата пластмасова кутия пълна със славянски гювеч.Ходил да обядва, видял че има и ми взел, защото знае че много го обичам.Защото то аз на храна се радвам на какво друго.Оттогава това си е нещо като ритуал, всеки път когато го готвят или ме вика или ми носи.Ама то славянския гювеч ако случи на готвач, в онези големи тави и огромни фурни, става нещо велико!

Това е рецепта, която всеки знае, но ми се искаше да си я имам в блога.Все пак той показва това, което аз приготвям в ежедневието си, обичам да хапвам, а специално това ястие ми е в топ 3 на любимите ми.Тази рецепта е така както го приготвят в нашата закусвалня, тази за която ви разказах и разбира се това за мен е класическият вариант, въпреки че като много рецепти и тази съм я виждала в различни варианти.Но за мен славянският гювеч е месо, ориз, червени чушки и домати като задължително трябва да има баланс между тях.



За славянският гювеч наистина мога да напиша роман, толкова да го обичам.
Като всяко любимо ястие обаче не го правя често, както се казва искам да му се насладя до последното оризче както си трябва.Искам да е специален момент.



Какво е необходимо за три-четири порции:

свинско месо около 250-300 грама
(месото е на хапки, а оризът прекалено вкусен, така че е достатъчно)

чаена чаша (вместимост 250ml) ориз
глава лук
червена чушка (по-добре да е печена, но и сурова става)
един-два домата пресни или от консерва
сол
олио

магданоз за сервиране




   Два начина за приготвяне на славянският ориз: със сурово или предварително сварено месо, защото се случва понякога да имам сварено месо и да ми се дояде това ястие.

Със сурово месо:

Нарязвам месото на малки парчета.Задушавам в малко олио, буквално да побелеят

Прибавям нарязан на ситно лук, червена чушка ( най добре е печена, но ако е прясна се задушава повече и задължително са червени), нарязани един-два домата от консерва или пресни

Добавям ориза да се разбърка с чушките и доматите.Посолявам.

В тавичка прехвърлям месото с ориза и заливам с гореща вода.Водата ми е едно към три, обичам го добре сварен и леко течен

Поръсвам с олио, защото славянския гювеч трябва да е мазен.

Пека до готовност.Накрая се поръсва с пресен магданоз, но аз слагам само като за цвят, някак не ми е чак толкова вкусен с много магданоз.


Със сварено месо:

В малко олио задушавам нарязан на ситно лук, червена чушка ( най добре е печена, но ако е прясна се задушава повече и задължително са червени), нарязани един-два домата от консерва или пресни

Добавям ориза да се разбърка с чушките и доматите.Посолявам само ако месото не е варено със сол.

В тавичка прехвърлям ориза и заливам с бульона от свареното месо в съотношение едно към три, обичам го добре сварен и леко течен

Слагам и свареното месо.Дори сварено, при готвенето то не се разпада, защото ястието не се бърка.Дори става още по-вкусно.

Поръсвам с олио, защото славянския гювеч трябва да е мазен.

Пека до готовност на ориза.Накрая се поръсва с пресен магданоз, но аз слагам само като за цвят, някак не ми е чак толкова вкусен с много магданоз.




Важни моменти:

Месото може да е плешка или врат, като при врат не слагам много допълнително олио.Като цяло е добре месото да е шарено за да си пусне мазнина в ястието.

Ако си имате подходящ съд за това, може да започнете ястието само в него като първо започнете на котлона, после да прехвърлите във фурната.

Ако докато се готви течността се изпари преди да е готов ориза, долейте задължително вряла вода или бульон

Обичам оризът да е леко течен когато е готов, тогава вадя тавата и покривам или с хартия или с друга по голяма тава.Така оризът се запазва сочен, не изпръхва.

Много често при печене чушките и доматите остават отгоре, затова обичам да го разбърквам един или два пъти по време на печене.На снимката на тавата виждате ястието в неразбъркан вариант.





Да ви кажа, на това ядене повече обичам ориза, защото той си поема от месото, от доматите, от чушките, от мазнинката... Казвам ви, това нещо не е за всеки път, то е специално 🙂




сряда, 1 май 2024 г.

Зеленчукова супа с много фиде

 


      Тези дни при Бени https://inthebeniskitchen.com/ имаше една супа с фиде и така да ми се дояде.А на мен като ми влезе нещо в главата и трябва да мине и през стомаха.



     Ако сте били често наоколо и сте чели или дори приготвяли мои супи, сте забелязали че аз не обичам особено фиде, обичам да начупя на парченца от най-тънките спагети за да ги усещам както трябва.Този път обаче реших да купя фиде специално за тази супа и сложих вътре половината пакет.В резултат на което в един момент се получи фиде със супа...Фантастично!



Какво използвах:


пет средноголеми картофа

два големи моркова

една червена чушка

една зелена чушка

домат

две препълнени супени лъжици от моята домашна вегета

(тя съдържа всякакви сушени и смелени зеленчуци, като моркови, ,целина, чушки, магданоз, пъщърнак

ако нямате, не използвайте сухи бульони или нещо такова изкуствено)

суха червена чушка ако нямате вегета, придава страхотен вкус

магданоз

половин кофичка кисело мляко с щипка куркума и за цвят и вкус

супена лъжица оцет (яълков домашен е моят)

сол

олио


много фиде







Нарязвам всички зеленчуци на кубчета или малки парченца (не гоним съвършенство)

Слагам всички без домата в съда ми за готвене т.е. голямата ми тенджера за супи, наричана още "казана".Всичко включително и магданоза, не слагам много но обичам да е сготвен, а не за украса.

Когато готвя зеленчуци и особено по-твърди като картофи и моркови в началото ги варя в съвсем малко вода, колкото да са покрити и ако я поемат добавям вряла и така докато са почти готови.

Поръсвам с олио, не много но все пак обичам да има мазнина, затова една супена лъжица.

Добавям нарязан на парченца домат.

Добавям фидето и заливам с топла вода за колкото порции искам.В този случай фидето пое доста течност и затова доливах гореща вода за да заприлича на супа все пак.

Накрая посолих.

В супата има доста сладки зеленчуци затова ми трябваше нещо кисело и застроих с кисело мляко, в последствие добавих и малко оцет.

При сервиране обаче ми хареса да си сложа лимонов сок.

Ако не искате нищо млечно, пропуснете киселото мляко, но си сложете лимонче или оцет.

Когато прибавите застройката спрете преди да заври.

Оставете готовата супа да си почине.Зеленчукова супа иска спокойствие и е по-вкусна притоплена отколкото веднага сервирана.










вторник, 30 април 2024 г.

Зимно пролетна супа с месо

 

       Когато дойде това време на годината в повечето ми ястия започват да се срещат зимата и пролетта.Хладилника ми се пълни с пролет, но във фризера е останала зима и за да се освободи място, смесвам всичко.Така се получи и с тази супа, която трябваше да е само пролетна с месо и зелении

Пролетна чорба с месо или чорба с месо и зелении




Какво използвах:


сварено свинско месо около 250-300 грама заедно с бульона

глава стар лук

червена чушка/може и зелена

морков

две-три лъжици ориз

спанак, лапад, манголд

пресен лук и чесън по един стрък

малък домат

пресен джоджен

магданоз

олио

сол

Застройка: едно яйце, половин кофичка кисело мляко, толкова прясно мляко,супена лъжица оцет




Нарязах на ситно лука, моркова, червената чушка (моята е замразена), пресните лук и чесън.

В тенджерата ги сло жихс вода само колкото да ги покрие и оставих да се задушават като прибавих и ориза за да се готви и той

Когато омекнат или поемат водата, прибавям нарязан малък домат, червен пипер, нарязан джоджен и магданоз и заливам с бульона в който е варено месото.Количеството е като пет-шест порции.Ако бульона не е достатъчен прибавям гореща вода.

Прибавям нарязано или накъсано свареното месо.

Накрая прибавям зелениите.Моите са пресни спанак, малко лапад и оказа се, че имам замразен манголд.

Оставям на слаб котлон десетина минути.

Супата и така е добре, но исках да има и застройка.Моите застройки са различни според наличностите.Често слагам само кисело мляко с малко брашно когато искам да е гъста, но в тази супа има ориз и достатъчно зеленчуци така че без брашно, но пък имаше нужда да е леко кисела затова застроих с едно яйце, половин кофичка кисело мляко, толкова прясно мляко и супена лъжица оцет.





събота, 27 април 2024 г.

Кавърма със свинско

 

    Има един разказ за Хитър Петър и халвата...Чорбаджията го праща да купи нещо, той всеки път отговаря, а ако няма да купя ли халва? И моята днес стана подобна.Мислех си, ще взема да приготвя нещо по-интересно, но в следващия момент беше: а как ми се яде кавърма.После като излизах и почти купих пица, обаче точно до пицарията си мислех, а как ми се яде кавърма...и отминах.Прибрах се, мързеше ме и да гледам, обаче...а как ми се яде кавърма.



Какво използвам:


месо - около 250 грама

лук - три големи глави

няколко гъби на едри парчета.

150 ml бяло вино

червен пипер, чубрица

супена лъжица доматено пюре.

сол, олио




Нарязвам месото на хапки, лук (три големи глави) на едро, няколко гъби на едри парчета.

В тавичката ми с капак сложих всичко, поръсих с лъжица олио и буквало разбърках няколко пъти.

Налях към 150 ml бяло вино, поръсих с червен пипер, чубрица, супена лъжица доматено пюре.Посолих.

Залях с вода, почти да покрие всичко, още малко олио и сложих във фурната.

Обикновено оставям сос, но този път той почти си попи в месото и остана на мазнина.

Аз не съм голям любител на магданоза, но нали съм си го отгледала сама, не се стърпях и си поръсих с пресен нарязан на ситно и намачкан с ножа.





Боб с наденички (или пък без) и много зелении

 

       Пролет, пролет...слагам зелено където ми падне.И то не за друго, ами аз като отида някъде да си бера зелении и нямам спиране.Хайде още малко, хайде и от тук да набера и накрая се прибирам с лапад или коприва като за държавен резерв.Замразявам и суша, но честно казано пресни най си ми харесват, най вече защото освен всичко друго аз съм от сезонните хора, това което си расте в сезона ми е най-вкусно тогава.

   Тази рецепта разбира се, че се изпълнява и в постен вариант, аз имах проблем с една тънка наденица, която беше прекалено малко за каквото и да било друго, включително и да я замразявам.И ето как я нарязах на парченца и я сложих в боба.Ама не какъв да е боб, а пролетен боб.


Какво използвах:


буркан сварен боб

(ако нямате готов, знаете процедурата, накисвате си го няколко чака, сменяте една-две води или пък обирате пяната и сварявате)

зелении - лапад, спанак, коприва 

(моето общо количество в нарязан вид е около една чаша, но може да сложите колкото си искате и каквито искате)

стрък пресен лук

стрък пресен чесън

морков

пресен джоджен, по нашему гюзум около две нарязани супени лъжици

(ако нямате пресен, лъжица сух)

олио

сол, червен пипер


Това ястие се приготвя много бързо, защото моят боб си беше готов сварен.Въпреки това обаче, аз след като измия хубаво го слагам във вода и кипвам веднъж, след което отново го изплаквам добре.

В съд за готвене пускам парчетата наденица и нарязани на тънко парчета морков.Когато побелеят наденичките и пуснат сок/мазнина (ако нямат капнете малко олио), прибавям нарязаните твърди части на лука и чесъна.

Когато омекнат прибавям нарязани зелении, заедно с джоджена.

Разбърквам и добавям свареният боб.Поръсвам със сол и червен пипер и наливам топла вода да покрие всичко.Ако искате да е по-течно добавете повече вода.Ако в някакъв момент искате да добавяте вода, нека е гореща.

Готвя не повече от десет минути и оставям ястието под капак поне половин час преди сервиране.


понеделник, 22 април 2024 г.

Ориз със зелении и каквото имам поникнало в градината на село

 

      На село не че имам градина, но пак се намира това и онова.Едно съм сяла в саксии, друго в някое ъгълче на двора, трето само си поникнало, а четвърто го намирам край реката, която тече край нашата къща.А когато се видя заобиколена от зелено, веднага ми се иска да си го наготвя с ориз.



Какво използвах:


ориз - една чаена чаша (вместимост 250ml)


спанак

лапад

връхчета коприва

пресен лук

пресен чесън

левурда


Ако нямате всичкото това и две-три са достатъчни


един морков

малък домат

чаена лъжичка червен пипер

чаена лъжичка сух джоджен

няколко листенца пресен джоджен

около супена лъжица нарязан магданоз


олио

сол

нарязах всичко, като количествата на зелениите са съвсем на око, като може да се каже че взети заедно и нарязани са около чаша и половина (същата с която меря ориза), но и повече да се сложи ще е само в плюс на ястието тъй като те са крехки и се стопяват

в тиган или тавичка (винаги приготвям ориз в плосък съд) в малко олио и вода първо задуших моркова и белите части на зелените лук и чесън

когато поомекнаха, прибавих ориза, червения пипер, джоджена и сухия и пресния и половината от зелениите.

залях с три чаши топла вода

когато ориза е почти готов прибавям нарязан на ситно домата, останалите зелении и посолявам и оставям да се досготви

обичам ястието по-течно, защото когато го оставя да се охлади, то "дърпа" още от течността и прекалено много се сгъстява.

готовото ястие покривам с капак или друг тиган

сервирам с пресен чесън и задължително за мен кисело мляко и поръсвам с фино смлян черен пипер (прашинките върху чесъна не са прах, а точно черен пипер)











Шкембе за мезе

 

          Шкембе на мезе... Нали ви е ясно, че количествата са неограничени, колкото имате, толкова.Обикновено когато варя шкембе за чорба, си отделям малко или за това мезе или за любимото ми с домати.


Рецептата за чорбата, която най-често приготвям:

https://svetlalola.blogspot.com/2018/11/blog-post_12.html


Рецептата за шкембе с домати и други работи:

https://svetlalola.blogspot.com/2024/02/blog-post_23.html


Какво е необходимо:


сварено шкембе

масло

червен пипер

кашкавал



Свареното и нарязано шкембе слагам в тиган с много масло.Човек като е стигнал до решението да си го приготви това мезе, не е момента сега да пести мазнини.

След като се запържи поръсвам с малко червен пипер и разбърквам.

Вряло го пресипвам в чиния и настъргвам много кашкавал отгоре... Той започва много да се размеква от топлината.

Ключовата дума е много в тази рецепта.

Много е вкусно!!!








сряда, 10 април 2024 г.

Как подквасвам кисело мляко

    

Много често ми пишете лично на мен с най-различни въпроси, защото се притеснявате, че ме питате нещо, което всички знаят и ви е неудобно за зададете въпроса директно в страничката на блога.Въобще не трябва да се притеснявате, защото първо никой не се е родил научен и второ няма човек, който да знае всичко.Дори най-големите кулинари пробват нови неща постоянно и съм абсолютно сигурна, че не винаги им се получава от първия път.


Аз винаги ще уважавам личното пространство и ще ви отговарям когато ми пишете лично, обаче си реших от време на време да качвам такива постове, които може и да са елементарни за някои, но за други да са нещо ново.Тъкмо ще пробвате, ако не сте или ще се престрашите, ако сте си мислели, че е нещо сложно.
И понеже подквасвах мляко тези дни си помислих, защо не да си разкажа как го правя.Тези, които знаят просто ще пропуснат публикацията, а тези на които им е интересно ще я видят.
Важни моменти, които аз следвам:
- добро прясно мляко.Под добро разбирайте да е купено от млекомат или от хората, които разнасят и продават прясно мляко или да си намерите човек с крава.И стискате палци да не са го кръстили с много вода, но ако искат да ви задържат като клиенти, като цяло не го правят.Ние си имаме млекомат в блока и идват от половината град да си пълнят хората, защото човека наистина зарежда истинско мляко и така си спечели клиентите
- важно е тенджерата, в която ще варите прясното мляко (това си важи и дори само да си варите мляко) да е идеално измита и излакната.В противен случай млякото ви ще се пресече.
- киселото мляко за подкваска.Марката няма да я говорим, защото то има стотици сигурно.Не се подлъгвайте по масленост 4,5%, защото ще ви извадя учебника си по стокознание.Най-високата естествена масленост е 3,6 %.Всичко друго е постигнато с изкуствени подобрители и нишесте.За съжаление обаче и нормалното 3,6 % и то не е гарантирано, но все пак е по-добре.Подквасвала съм и с 2% и се е получавало перфектно, така че между 2 и 3,6%, нито по-малко нито повече.
- третия важен момент е температурата след като сте го сварили.В никакъв случай не изчаквайте да изстине в тенджерата, в която сте го сварили.Разливайки го в бурканите, температурата ще спадне още.Затова разливам в бурканите докато е още горещо и изчаквам подходящата температура на млякото вече в самите буркани.За подходяща температура ви трябва само един пръст.Ако си задържите пръста в млякото 2-3 секунди, значи е готово.
При по-студено мляко може да не "хване", а при горещо ще си имате едно мнооого кисело мляко после.
- четвъртия момент е количеството кисело мляко с което ще подквасите.Моята доза е супена лъжица на буркан от компот.Според броя буркани отмервам киселото мляко и го разбивам перфектно с тел.Смесвам с малко от топлото прясно мляко, което предварително съм си оставила.Разбърквам отново и разпределям по бурканите.Много е важно да не забравите да разбъркате всеки един буркан много добре
- петия момент е прибавянето на закваската, разбъркването и оставянето на топло да стане бързо.Разливате млякото, прибавяте закваската, разбърквате и слагате на мястото където ще стоят бурканите:
- Първи начин: покривате бурканите с кърпа или кухненска хартия Завивате с одеало като хубаво подпъхвате все едно завивате детенце през зимата.И чакате.Тънкия момент е , че ако в стаята е топло както е през лятото и зимата с парно примерно, нещата стават по-бързо.Ако е топло проверявам след три часа.Леко отвивам и бутвам буркан за да проверя дали е стегнало.Трябва изобщо да не помръдва.Ако мърда, завивате и оставяте още половин-един час и пак проверявате.Не оставяйте млякото завито след стягане, защото ще стане кисело.Стегнало ли е, махате завивката.
- Втори начин: загрявам фурната на 30 градуса максимум и спирам.Оставям само лампичката включена.Слагам бурканите и оставям да стане магията.След три часа разклащам един буркан и проверявам дали е стегнало.Откакто ми споделихте този начин, само така го правя и става перфектно.Спирам фурната, защото когато сложим топлите буркани, те ще добавят още топлина, която в затворената фурна е напълно достатъчна.
- Готовото мляко пренасяте в хладилника (ако ви притеснява оставете първо малко отвън), отново без капачки.Капачките ги слагате чак след като млякото се охлади напълно.
Това е цялата работа.След първия път вече и насън ще си подквасвате мляко.Правя го от съвсем малка и е имало случаи и да не се получи, поради една или друга зависещи или независещи от мен причини, включително веднъж го забравих цяла нощ, а друг път съм забравила подкваска в някой буркан.Но ако ви се получи рядко мляко или с много суроватка, това не е причина да го хвърляте.Направете си айрян или таратор или застройка за супа





понеделник, 1 април 2024 г.

Коприва с ориз и яйца


Бени беше правила нещо подобно, но със спанак и си бях казала при първа възможност ще си направя с коприва, защото много обичам коприва.На село тези дни си набрах много, още не си чувствам пръстите, нищо че бях с ръкавици и беше време да задействам тази рецепта.




Какво използвах аз:

коприва
ориз

няколко стръка пресен лук
зелената част на пресен чесън (другата си я хрупах към ястието)
червен пипер
магданоз
джоджен

сол
олио




Копривата ми е около две големи чаени чаши (250ml) в нарязан вид.

Всичко зелено ми е нарязано на ситно и го задушавам в супена лъжица олио и малко вода (почти да ги покрива).Когато почти омекнат прибавям ориза една чаена чаша със същата вместимост, т.е. същата с която отмерих копривата), поръсвам с червен пипер, джоджен и сол.

Прехвърлям в тавичка и заливам с вода, като водата ми е малко повече от едно към три и ако се поеме преди да е готов ориза, доливам гореща по време на печене.

Водата е повече, защото искам ястието да е леко течно.

Правя две кладенчета и чуквам яйца в тях.

Връщам и запичам докато стегнат.

Готовото ястие го изваждам и покривам с друга по-голяма тава или кърпа или вестник за да си остане сочно, но все пак малко да се охлади.